• Stare Łazienki

    Stare Łazienki

  • 1

KRONIKA TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ NAŁĘCZOWA (TPN) * JESIEŃ 2015.

 

• 23 września 2015 r., w budynku historycznej Ochrony im. Adama Żeromskiego (nadal jeszcze siedziby TPN), przy kawie, ciastach i lampce wina, odbyło się podsumowanie dorocznego Konkursu na Najpiękniejszy Ogródek i Posesję ' 2015, organizowanego od lat przez TPN, pod patronatem Burmistrza Nałęczowa. W konkursie wzięło udział 25 osób indywidualnych i 8 instytucji z terenu miasta i gminy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe (składane stołeczki ogrodowe).

•W dniach 25-27 września br., 9-osobowa delegacja Rady Miejskiej w Nałęczowie, z przewodniczącym Rady Jackiem Wilkiem, wiceprzewodniczącym Rady i jednocześnie prezesem TPN Jerzym M. Sołdkiem i zastępcą burmistrza Arturem Rumińskim, odbyła studyjny wyjazd do uzdrowiska Polanicy-Zdroju. W Polanicy miały miejsce spotkania i wymiana doświadczeń z: burmistrzem Jerzym Terleckim, przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Szymańskim, prezesem Towarzystwa Miłośników Polanicy Edwardem Wojciechowskim oraz regionalistami z TMP Sylwią i Henrykiem Grzybowskimi. Delegacja samorządu nałęczowskiego zwiedziła:Polanicę oraz pobliskie uzdrowiska Duszniki-Zdrój i Kudowę-Zdrój, odbyła pieszą wspinaczkę na Szczeliniec w Górach Stołowych, a także – podczas pożegnalnego spotkania – wysłuchała pieśni i arii operowych wykonanych wspaniale przez panią Sylwię Grzybowską.

• W ostatnich dniach października br. firma EUROAL Sp. z o. o. w Lublinie, na zlecenie Zarządu TPN, zamontowała nowe zadaszenie nad zabytkowym pomnikiem archanioła na grobie rodziny Wernickich, na cmentarzu parafialnym w Nałęczowie. Koszt wykonania i montażu zadaszenia wyniósł 12.789,54 zł. Środki finansowe na to przedsięwzięcie pochodziły ze zbiórki publicznej (kwesty 1.XI.2014 r. na obu cmentarzach Nałęczowa) i wpłat na specjalne subkonto naszego Towarzystwa.

• 1 listopada br., w dniu Wszystkich Świętych – na obu cmentarzach Nałęczowa kwestowano na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym. Organizatorem kwesty w tym roku był Proboszcz i miejscowa parafia rzymsko-katolicka, przy współpracy z Burmistrzem, TPN i Urzędem Miejskim. W zbiórce publicznej wzięło udział 48 osób (w tym 34 z rekomendacji TPN), które zebrały kwotę 8.388,68 złotych. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację pomnika na grobowcu Wernickich.

• 5 listopada br., w czytelni M-G Biblioteki Publicznej im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie, miało miejsce spotkanie z redaktorem Alojzym Leszkiem Gzellą, lubelskim dziennikarzem, publicystą, pisarzem, bibliofilem i społecznikiem. Organizatorami spotkania był Zarząd TPN i dyrekcja Biblioteki. Redaktor Gzella opowiadał zebranym o swojej ostatniej książce Leksykon dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny oraz o swojej pracy dziennikarskiej.

• 14 listopada br., w Galerii im. M.E. Andriollego – Nałęczowskiego Ośrodka Kultury (NOK), odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M.E. Andriollego – Nałęczów 2015, pod patronatem Burmistrza Nałęczowa Andrzeja Ćwieka, oraz wystawy rysunku laureata poprzedniej edycji konkursu Nicolasa Poignota. Organizatorami konkursu (w cyklu triennale) są: Burmistrz Nałęczowa, NOK i TPN. Grand Prix Konkursu otrzymał Kazimierz Drapiewski, Namysłów, I Nagrodę Emilia Pitucha, Lublin, II Nagrodę Marzena Zacharewicz, Radomsko, III Nagrodę Paweł Baśnik, Wrocław. Towarzystwo nasze było także fundatorem nagrody specjalnej, którą otrzymała Magdalena Jaroć z Gliwic, studentka ASP we Wrocławiu (najmłodsza uczestniczka konkursu). Ponadto jury przyznało trzy nagrody specjalne i trzy wyróżnienia honorowe, które otrzymali artyści z Wielkiej Brytanii i Polski. Należy dodać, iż spośród nadesłanych 197 prac 75 artystów z 5 państw, do wystawy zakwalifikowano 100 prac 55 artystów.

 

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa
ul. 1 Maja 18/30
24-150 Nałęczów
e-mail: tpn@onet.pl

Prezes Bogusław Gałęzowski
tel. 601177676

Dyżury:
wtorek 15.30-17.30
czwartek 10.00-12.00